Advokátska kancelária LUKAJKA & PARTNERSPrvá pomoc pre zamestnávateľov a SZČO - príspevky
Uverejnené: 07.04.2020
výpoveď dohodou

Odo dňa 06.04.2020 je možné požiadať o pomoc podnikateľom a zamestnancom pri znižovaní dopadov COVID-19. Úrady práce sociálnych vecí a rodiny budú odo dňa 06.04.2020 od 12:00 hodiny prijímať žiadosti o príspevky na mzdy zamestnancov od zamestnávateľov, ktorí museli povinne zatvoriť prevádzky. V tomto prípade ide o zamestnávateľov, ktorí môžu požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca vo výške 80% jeho priemerného zárobku, najviac vo výške 1 100,- Eur. Podmienkou v tomto prípade je udržanie pracovného miesta aj po skončení krízového obdobia.

 

Od stredy 08.04.2020 budú môcť od 12:00 hodiny žiadať o príspevky aj ostatní záujemcovia, a to zamestnávatelia s poklesom príjmu a SZČO. Do tejto skupiny zamestnávateľov patria zamestnávatelia, ktorí nemuseli povinne prerušiť alebo obmedziť prevádzkovú činnosť, ale poklesli im tržby o najmenej 20%. Zamestnávatelia môžu požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca, pričom výška príspevku sa určí podľa poklesu tržieb. Podmienkou je udržanie pracovného miesta aj po skončení krízového obdobia.

 

Pokles tržieb sa určuje tromi nasledovnými spôsobmi, pričom zamestnávateľ si vyberie jeden z týchto spôsobov:

  1. Porovnáva sa tržba za vykazovaný mesiac s tržbou za rovnaký mesiac predchádzajúceho roka (napr. pre vykazované obdobie 03/2020 - predchádzajúce je 03/2019).
  2. Porovnáva sa priemer tržby v roku 2019 (t.j. 1/12 tržieb za rok 2019) s tržbou za vykazovaný mesiac - oprávnení sú iba tí, ktorí vykonávali zárobkovú činnosť celý rok 2019.
  3. Porovnáva sa tržba za február 2020 s tržbou za vykazovaný mesiac - oprávnení sú iba tí, ktorí vykonávali zárobkovú činnosť len časť roka 2019 a začali vykonávať zárobkovú činnosť najneskôr k 1.2.2020

 

Príspevok sa bude poskytovať od 12.03.2020 (deň kedy Úrad verejného zdravotníctva SR rozhodol o uzatvorení prevádzok alebo obmedzení prevádzok) až do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bude rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva zrušené.

 

Žiadať o príspevok sa bude prostredníctvom nasledovných internetových stránok www.pomahameludom.skwww.neprepustaj.sk (doménu www.neprepustaj.sk uviedol minister práce počas tlačovej besedy), ktoré budú spustené v priebehu dnešného dňa.

 

Minister práce sociálnych vecí a rodiny k tejto právnej pomoci uviedol, že žiadosti sa podávajú elektronicky na úrade práce sociálnych vecí a rodiny podľa príslušnosti prevádzky. Pokiaľ má zamestnávateľ viacero prevádzok, v takom prípade podáva žiadosť na ústredie práce sociálnych vecí a rodiny. Úrady by mali do 24 hodín od podania žiadosti zamestnávateľom vyplatiť finančné prostriedky.

 

Všetky tieto informácie sú dostupné na internetovej stránke Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny:

https://www.employment.gov.sk/sk/informacie-media/aktuality/spustame-prvu-pomoc.html

 

Pre lepšie porozumenie k vypĺňaniu žiadostí a ďalších užitočných informácií dávame do pozornosti tlačovú besedu ministra práce sociálnych vecí a rodiny, ktorý sa podrobne tejto problematike venuje. Táto tlačová beseda je uvedená na stránke ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny :

https://www.employment.gov.sk/sk/informacie-media/video/prva-pomoc-zamestnancom-podnikatelom-szco.html

 

Do pozornosti dávame aj schválenú novelu Zákonníka práce, ktorú parlament schválil 02.04.2020. V prípade tejto novely je potrebné poukázať na to, že touto novelou sa schválilo niekoľko zmien Zákonníka práce, ktoré súvisia so súčasnou situáciou šírenia choroby COVID-19.  Zmeny budú platiť v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ako aj počas dvoch mesiacov po ich odvolaní. Informácie ako postupovať podľa novely Zákonníka práce poskytneme v samostatnom informačnom emaily/liste.


Sme tu pre Vás, pripravení konať okamžite

office@aklp.sk

+421 944 114 264

Bratislava: EUROVEA offices, Pribinova 4
Trenčín: CENTRAL Jesenského 7713/12 - sídlo
Košice: Business Centre Košice, Štúrova 27

Máte záujem o bližšie informácie? Spýtajte sa nezáväzne tu:

Nezáväzne položiť otázku
Sme tu pre Vás, pripravení konať okamžite.


Napíšte nám o akú informáciu alebo službu máte záujem a my Vám zrozumiteľne vysvetlíme navrhovaný postup vo Vašej veci, prípadne si s Vami dohodneme konzultáciu.


Kontaktujte nás